Zielone i kolorowe stroiki świąteczne

W dzień wigilijny, kiedy wszystkie sprawunki są już załatwione, kiedy już przygotujemy całą kolację z dwunastu dań, przychodzi pora na dekorację stołu wigilijnego. Powinno na nim znaleźć się sianko, opłatki, świece, jedno wolne miejsce oraz ładnie skomponowany stroik świąteczny. Dzięki eleganckiej aranżacji stołu wigilijnego, uroczysty nastrój Świąt Bożego Narodzenia zostanie podkreślony, a kolacja spędzona w gronie rodzinnym będzie miała wyjątkowy przebieg.

Stroik świąteczny można nabyć niemalże w każdym sklepie z ozdobami, ale jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czasu przed Wigilią, warto przygotować go samodzielnie. Dekoracja taka może być wykonana na wiele różnych sposobów, w zależności od naszej inwencji oraz od materiałów na stroik jakimi dysponujemy.

Jednym pomysłów na dekorację stołu wigilijnego może być stroik wykonany z żywych gałązek. Nada on domowi niepowtarzalny klimat, dzięki świeżemu zapachowi iglastych gałązek świerkowych. Jak stworzyć taki stroik? Zanim przystąpimy do jego wykonania należy nabyć odpowiednie materiały – przygotuj gałązki nożyczki, sznurek, żyłkę lub druciki, wstążki, bombki bożonarodzeniowe, świeczki. Najlepiej jeśli ozdoby będą w kolorze złotym oraz czerwonym – w ten sposób uzyskamy efekt gustownego kontrastu. Zacząć należy od związania gałązek razem pniami do siebie, tak aby ułożyły się w kształt koła, a część iglasta wystawiona została na zewnątrz – najłatwiej spiąć gałązki przy pomocy elastycznego druta. W ten sposób uzyskamy stroik przypominający gniazdo i dopiero teraz przychodzi pora na dekorację. Z wstążek wykonaj kokardki i dopnij je do wcześniej przygotowanej świeczki, którą następnie należy ustawić pionowo na środku stroika (świeczkę można umocować na przykład przy pomocy plasteliny lub gąbki kwiaciarskiej). Wystające na zewnątrz gałązki ozdób bombkami, przywieszkami, łańcuchami. Oryginalny, własnoręcznie wykonany stroik możesz postawić na stole wigilijnym.

Stroik wieszany na drzwiach domu, wykonuje się podobnie, z tym wyjątkiem, że gałązki układa się w formie wianuszka – najpierw splata się drutem lub sznurkiem gałązkę z gałązką tak aby powstała krótka girlanda, po czym jeden koniec się z drugim. Oczywiście należy zrezygnować ze świeczki w środku. Pozostałe dekoracje należy silniej umocować.