Bożonarodzeniowe kartki świąteczne

Święta Bożego Narodzenia są czasem, kiedy najczęściej wysyłamy kartki do rodziny i znajomych. Sami również otrzymujemy wiele ozdobnych pocztówek z życzeniami. Niektóre z nich posiadają unikalne wzory i piękne motywy – są małymi cudeńkami kunsztownie zaprojektowanymi. Kartki bożonarodzeniowe można również wykorzystać jako dekorację świąteczną. Kiedy dodamy taką pocztówkę do stroika, postawimy na stole wigilijnym lub powiesimy na choince obok bombek i łańcuchów, nasza aranżacja świąteczna nabierze dodatkowych walorów estetycznych.

Największą wartość mają kartki wykonane własnoręcznie przez najmłodszych. Są one częstokroć wystawiane na aukcjach internetowych, a zysk z ich sprzedaży jest przekazywany na szczytne cele takie jak dofinansowanie domów dziecka, placówek pomocowych dla dzieci z biednych rodzin zajmujących szkół i przedszkoli. Wśród takich kartek można znaleźć prawdziwe dzieła sztuki – między innymi ręcznie malowane elementy zaczerpnięte z szopki betlejemskiej.

Również i my możemy przesłać życzenia bożonarodzeniowe na kartce wykonanej samodzielnie przez nasze dzieci. Mają one obok walorów artystycznych również wartość sentymentalną – kiedy dziadkowie otrzymają taką kartkę z pewnością będą zachwyceni. Niewiele potrzeba materiałów, aby ją wykonać – wystarczą tylko kolorowe kartoniki, bibuła, kolorowe flamastry lub farbki, brokat, wstążeczki, koraliki, taśma klejąca, klej i odrobina inwencji. Pomysłowość i wyobraźnia dzieci nie zna granic –  z prostych elementów powstać mogą przepiękne trójwymiarowe pocztówki z życzeniami. Warto zatem zachęcać nasze pociechy do twórczej pracy, która jest dla nich jednocześnie zabawą.

Starsze dzieci mogą spróbować wykonać kartki elektroniczne przy pomocy programów graficznych do obróbki zdjęć lub do rysunku komputerowego – taką kartkę internetową mogą przesłać do znajomych, kolegów, do cioci lub wujka. Unikalną kartę stworzoną na komputerze przez dziecko, można wydrukować i postawić w formie dekoracji obok choinki.